![]() |
Tegelikult selleks, et saaksin nendest komponentidest pikemalt rääkida ja neid analüüsida peaksin olema põhjalike teadmistega jurist, mida ma kahjuks kuskilt otsast isegi kaugelt ei ole. Seega on järgnev pigem kirjutatud minu võibolla täiesti valede arusaamade põhjal, mis omakorda on kujunenud erinevatest info-kildudest siit ja sealt. Ehk siis palun järgnevasse suhtuda kaalutletud ettevaatusega.
Komponent mis minu arvates on väga vajalik ja ka päris hästi toimib - kaubamärk. Tänu sellele teab iga klient, mida antud tootest, teenusest, ettevõttest oodata. On päris hirmutav mõelda, kui näiteks Coca-Cola sildiga võiks vabalt müüa ka tumedavärvilist käigukasti õli. Muidugi ei välista see automaatselt erinevaid võltsinguid ja muud sellist, eks omal ajal on paljud kandnud kusagil Poola soodes valminud Adidase dresse, ja tosse, aga sellised võltsingud ei pruugi sageli alla jääda originaal kaubale ja toode täidab reeglina sama eesmärki, mida oleks teinud ka originaal. Internetis muidugi tuleb võltsingute suhtes olla ettevaatlikum, võltsitud interneti panga lehekülg (mis näeb väga sarnane välja originaalile) võib teid kergesti rahast lagedaks teha, aga see ei ole tegelikult enam puhtalt kaubamärgi teema.
Komponent mis tundub ka samuti pigem hästi toimivat, kuid mille vajalikkuses ma päris paljudel juhtudel kahtlen - patent. Ma saan küll patendi mõttest aru ja ka nendest, kes millegi kohta seda patenti omavad, kuid sageli on see olulise jõuga arengut takistav element. Täiesti arusaadav, et arendusele ja leiutamisele kulunud investeeringuid aitab patent kaitsta ja neid kulutusi tagasi teenida, ning sellised patendid on täiesti õigustatud, aga palju on ka patente, mis on puhtalt võetud teiste takistamise ja 'kiusliku kasumi' teenimise pärast.
Komponent mis tundub aegajalt ebaõiglane ja millest aru saamine, eriti kui juttu tuleb rahast, ei ole alati lihtne - autoriõigused. Jah kui ma loon üksi mingi teose, tarkvara, muusikapala, jms., ning seda näiteks Spotify's esitlen, siis saan ma selle eest ka tasu, kui tegemist on eduka teosega. Aga kui me loome mingi muusikapala mitmekesi ja autoriõigused kuuluvad üldse plaadifirmale ja siis kusagil baaris mängib raadio, kus seda lugu üldse playlistis ei ole aga autorite ühing ikkagi raha küsib ja maksab seda mingis osas edasi neile, kes on selle autoriühingu liikmed, siis sellise stsenaariumi korral tundub küll, et midagi oleks vaja tõsiselt muuta.